Zimy w naszej szerokości geograficznej potrafią być bardzo mroźne i śnieżne. Dla większości kierowców oznacza to konieczność zamiany opon letnich na zimowe. Zapewniają one znacznie większe bezpieczeństwo jazdy po śliskich i zaśnieżonych drogach. Czym charakteryzują się opony zimowe? Jakie powinny mieć parametry, aby gwarantować najlepszą przyczepność i komfort jazdy?
Opony zimowe powinno się używać wtedy, gdy temperatura powietrza spada poniżej 6 stopni Celsjusza. Oznacza to, że najlepszym czasem na wymianę opon jest przełom października i listopada. Trzeba pamiętać że opony letnie produkowane są z innych gatunków gumy, która zachowuje optymalne parametry przy wyższych temperaturach. Wraz z jej spadkiem, opona staje się twarda i zmniejsza się jej przyczepność do drogi. Skład mieszanki opon zimowych został przystosowany do używania w niskich i minusowych temperaturach. Taka opona nawet przy dużych mrozach zachowuje miękkość i dobrą przyczepność do drogi. Zapewnia to większą precyzję kierowania, pozwala uniknąć poślizgów oraz wyraźnie skraca drogę hamowania. Błędem jest zatem sądzenie, że na oponach letnich można jeździć zimą, o ile nie ma śniegu.
Jedna z największych trudności związanych z jazdą po śniegu, jest utrata przyczepności kół do drogi. Aby ją odzyskać, należy stosować specjalny rodzaj opon śniegowych, których bieżnik ?wgryza? się w śnieg, umożliwiając samochodowi ruszenie. Przyglądając się z bliska jak zbudowany jest bieżnik opon zimowych, zauważymy znacznie większą liczbę lameli, a także charakterystyczne wyprofilowanie i ząbki na ściankach bieżnika. Każda z tych rzeczy ma olbrzymi wpływ na zwiększenie przyczepności na śniegu. Kupując nowe opony zimowe do swojego samochodu, należy wybierać rozmiar zalecany przed producenta. W niektórych przypadkach producent zaleca lub dopuszcza stosowanie opon zimowych o 10 mm węższych niż opony letnie. Zmniejszona powierzchnia styku opony z podłożem pozwala bardziej ją obciążyć, co daje szansę na szybsze złapanie przyczepności. Jeżdżąc na oponach zimowych, zawsze należy dostosować styl jazdy do warunków atmosferycznych i panujących na drodze.